Modem Resetleme

Güncelleme: - 3 dk. okuma

Sitemizde bize en çok sorulan soruların en büyük çözümü modeminizi resetleme işleminden geçiyor. Reset Türkçe’ de sıfırlamak anlamına gelsede bilgisayar jargonunda aynen kullanıldığından yazımızda modem sıfırlama yerine modem resetleme olarak anlatacağız.

Basit görünebilir, ancak çok çeşitli teknik sorunları düzeltmenin en kolay yollarından biri, sadece cihazı yeniden başlatmaktır.

# Modem ile ilgili bir sorun yaşadığınızda resetleme işleminden önce modemin adaptörünü prizden çıkartıp birkaç saniye sonra tekrar takmayı denemelisiniz.

Modem Resetleme Nedir?

Modem resetleme kısaca modeminizi satın aldığınız ilk güne çevirme işlemidir. Bu işlem modeminizin birtakım verilerinin silinmesine neden olur. Modem resetleme işlemi modemin arızalanması veya arayüz giriş şifresinin unutulması gibi sebeplerden dolayı yapılır.

Modem resetleme - Modem Fabrika Ayarlarına Dönme - Modem Sıfırlama

Modem Resetleme Tuşu

Modem Resetleme Neleri Kaybettirir?

Modem resetleme işlemi ile bir takım verileriniz geri döndürülemeyecek şekilde silincektir. Bunları aşağıda listeledik. Eğer İnternet Servis Sağlayıcı bilgilerinizi kaybettiyseniz resetleme işlemini yapmayı bir daha düşünmenizde fayda var.

 • Modem arayüz kullanıcı adı ve şifre bilgileri,
 • Wi-Fi kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Internet Servis Sağlayıcı kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Herhangi port forwards (port yönlendirme) işlemleriniz
 • Yaptığınız güvenlik duvarı ayarları
 • Temel olarak, modeminize yaptığınız tüm yapılandırma değişiklikleri modem resetleme işlemi ile silinir.
Not: Türk Telekom kullanıcıları modemini 2017 ve sonrasında aldılarsa, modemlerini fabrika ayarlarına döndürdüğünde otomatik olarak kurulum ayarları yapılandırılır.

Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

 1. Modem resetleme işlemini kesin olarak yapmaya karar verdiyseniz işlemin çok basit olduğunu belirtelim. Modeminizi resetlemek için genellikle modemin arkasında bulunan küçük “Reset” düğmesini bulun. Bu bazen küçük bir tuş bazen de bir delik içerisinde olabilir.
 2. Eğer aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sizin reset düğmenizde ufak bir delik içerisindeyse, modem çalışır durumdayken reset düğmesine basıp basılı tutmak için bir iğne veya bir ataşın ucunu kullanın. Bu tuşa yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutmanız gerekir.
 3. Modemlerin markasına bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle ışıkların yanıp sönmeye başladığını göreceksiniz. Eğer bu gerçekleştiyse modeminizi resetlediniz yada modeminize reset attınız diyebiliriz. Artık modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş oldu.
Modem resetleme

Türk Telekom Tp Link Modem Resetleme

2018 yılı için Türk Telekom firmasının dağıttığı modem markası olan Tp Link modemin reset tuşunu resimde gösterdik. Bir iğne veya ince bir kalem ucu resetleme işlemi için yeterli olacaktır.

Detaylı Anlatım >>  Modem Arayüzüne Girme Sorunu Çözümü

Modem resetleme işlemi sonucunda bilgisayar ve telefonlarınız modeminiz ile olan bağlantısını kaybeder. Modem arayüzünüzden giriş yapıp, yeniden bir modem şifresi belirleyerek bağlanabilirsiniz.

NOT: Sıfırla düğmesinin yeri her model için farklılık gösterebilir. Eski Linksys aygıtları , sıfırlama işlemini tamamlamak için 30 saniye boyunca “Reset” düğmesine basıp basılı tutmayı gerektirebilir.

42 Yorum Var

 1. mine yank
 2. Munevver taner
  • admin
 3. Serkan
  • admin
 4. SADIK ÇAKMAK
  • admin
 5. Buark
  • admin
 6. recep
 7. Ayşegül
 8. sabri limanova
   • arif
    • Seydou
 9. Barış
 10. Hanife
 11. Duba
 12. bayram
 13. Ugur
 14. Adem
 15. Leon
 16. ataka
 17. Berk
 18. Helim

Yorum Bırakın