Modem Resetleme

Modem resetleme, modem ayarlarını varsayılan fabrika ayarlarına döndürme işlemidir. Sitemizde bize en çok sorulan soruların en büyük çözümü modeminizi resetleme işleminden geçiyor. Reset Türkçe’ de sıfırlamak anlamına gelir. Bilgisayar jargonunda aynen kullanıldığından yazımızda modem sıfırlama yerine modem resetleme olarak kullanacağız.

192.168.1.1 şifremi giriyorum ama hatalı şifre uyarısı çıkıyor.”
“Şifremi unuttum modem arayüzüne giremiyorum.”gibi söylemlerin kesin çözümü: modem resetleme yapmaktır.

# Basit görünebilir, ancak birçok teknik sorunu düzeltmenin en kolay yollu, sadece cihazı yeniden başlatmaktır. Bunun için modem adaptörünü çıkartıp takmanız yeterlidir.

Bu işlem modeminizin birtakım verilerinin silinmesine neden olur.

Modem resetleme işlemi modemin arızalanması veya arayüz giriş şifresinin unutulması gibi sebeplerden dolayı yapılır.

Modem resetleme - Modem Fabrika Ayarlarına Dönme - Modem Sıfırlama

Neden Modem Resetlenir?

Modem resetleme işleminin elzem olduğu durumlar vardır. Bunlardan en çok görülenleri aşağıdaki sebeplerdir.

 1. Modem arızasını giderme: Eğer modem arızalıyorsa veya beklenmeyen bir şekilde çalışmıyorsa, modem resetleme işlemi modemi yeniden başlatıp arızayı giderebilir.
 2. Yeni yazılım yükleme: Eğer modem firmware güncellemesi yapmak istiyorsanız, modem resetleme işlemini yapmanız gerekebilir.
 3. Ayarları sıfırlama: Modem ayarlarını değiştirdiyseniz ve eski ayarlara dönmek istiyorsanız, modem resetleme işlemi yaparak ayarları sıfırlayabilirsiniz.
 4. Güvenlik: Eğer modem başkası tarafından kullanılmışsa veya eski bir modem kullanıyorsanız, modem resetleme işlemi yaparak güvenliğini sağlayabilirsiniz.
Dİğer;
 • Modem arayüz şifresini unutmak
 • Modemin İnternet ışığının yanmaması
 • İnternete bağlanmada sorun yaşama
 • İnternet hızının aşırı yavaşlaması

Modem Resetleme Neleri Kaybettirir?

Modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz verilerinizi geri döndürülemeyecek şekilde silecektir. Bunları aşağıda listeledik.

 • Modem arayüz kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Wi-Fi kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Internet Servis Sağlayıcı kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Port yönlendirme işlemleri
 • Yaptığınız güvenlik duvarı ayarları
 • Temel olarak, modeminize yaptığınız tüm yapılandırma değişiklikleri modem resetleme işlemi ile silinir.
İnternet Servis Sağlayıcı kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyorsanız resetleme işlemini yapmadan önce bu bilgileri öğrenin. Çünkü bir internet bağlantınız varsa bunu kaybedebilirsiniz.
Not: Türk Telekom kullanıcıları modemini 2017 ve sonrasında aldılarsa, modemlerini fabrika ayarlarına döndürdüğünde otomatik olarak kurulum ayarları yapılandırılır. Sizin başka hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmaz.
Türk Telekom Modem Resetleme

Nasıl Modem Resetlenir?

YouTube video
 1. Modem resetlemeye karar verdiyseniz yapmanız gereken oldukça basit. Modeminizin arkasında bulunan küçük “Reset” düğmesini bulun. Bu bazen küçük bir tuş bazen de bir delik içerisinde olabilir.
 2. Modem çalışır durumdayken reset düğmesine bir iğne ile basın ve yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutun.
 3. Modemlerin markasına bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle ışıkların yanıp sönmeye başladığını göreceksiniz. Eğer bu gerçekleştiyse modeminizi resetlediniz yada modeminize reset attınız diyebiliriz. Artık modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş oldu.
Modem resetleme

Türk Telekom Modem Resetleme

2018 yılı için Türk Telekom firmasının dağıttığı modem markası olan Tp Link modemin reset tuşunu resimde gösterdik. Bir iğne veya ince bir kalem ucu resetleme işlemi için yeterli olacaktır.

Modem resetleme sonucunda bilgisayar ve telefonunuz modeminiz ile olan bağlantısını kaybeder. Modem arayüzünüzden giriş yapıp, yeniden bir modem şifresi belirleyerek bağlanabilirsiniz.
NOT: Resetleme tuşunun yeri her model için farklılık gösterebilir. Eski Linksys modemler, resetlemek için 30 saniye boyunca “Reset” düğmesine basmanızı gerektirebilir.

Modem nasıl resetlenir?

Modemlerin resetleme yöntemleri, marka ve modeline göre değişebilir. Ancak genellikle modemlerin arkasında reset yazan bir delik bulunur. Bu deliğe kürdan gibi sivri bir cisimle 10 saniye kadar basılı tutmak gerekir. Modemin ışıkları yanıp sönmeye başladığında modem resetleme işlemi gerçekleşmiş olur.

Modem resetleme ne kadar sürer?

Modem resetleme işlemi 10-15 saniye kadar sürer.

Modeme reset atılırsa ne olur?

Modem resetleme sonucunda modeminize sizin yaptığınız tüm şifre ve ayarlar silinir. İlk günkü haline döner. Modem WiFi adınız , şifreniz ve arayüz adınız ve şifreniz de silinir. Modeminizin altındaki bulunan etiketteki şifreler aktif olur.

Resetlenen modem nasıl düzeltilir?

Bunun için İnternet Servis Sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi modeme tekrar tanımlamanız gerekir. Arayüze giriş yaptıktan sonra “Hızlı Kurulum” veya “Kurulum” sekmesine şifrelerinizi girmelisiniz.

Güncelleme: 20 Ocak 2023

4.4 8 oylar
Puan Ver
95 Yorum
En eski
En yeni En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
mine yank
4 yıl önce

modemin şifresini değiştirmek istiyorum

Hüseyin
Yanıtla  mine yank
3 yıl önce

Modemime reset attım şifresini nasıl öğrenebilirim?

Senan
Yanıtla  Hüseyin
2 yıl önce

Benin wifimin admin parolasi başkasi tarafindan deişdirilmiş reset atınca duzelir mi?

Munevver taner
4 yıl önce

Dsmart internet bağladılar telefona baglanamiyorum şifre bağlamıyor bana yardımcı olurmusunuz

Serkan
4 yıl önce

Telefondan modem kurulumu nasıl yaparız

SADIK ÇAKMAK
4 yıl önce

Modem arayüzüne ulaşamıyorum telefon ile irtibata geçtim ancak farklı cihazlar ile de denedim arayüze ulaşıp şifre değişikliği yapamıyorum

Buark
4 yıl önce

Bizim modem internet şifresini değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim?

recep
3 yıl önce

bilgisayarda kablolu internetim var ancak telefonumla kablosuz internete bağlandığımda inanılmaz bir şekilde internet yavaşlıyor. kablosuz interneti kestiğimde ise normal haline geri dönüyor. interneti yavaşlatacak indirme vb. işlemler de yok. bunun sebebi nedir?

Rba
Yanıtla  admin
2 yıl önce

Resetledim yeşıl Işık yanıp sönüyor kaç dk sonra durur ve düzelir

Ayşegül
3 yıl önce

merhaba arayüz şifresini kardeşim sürekli değiştiriyor şifreyi görmemem için . arayüz şifresini veya kullanıcı adını yanlış girdiniz yazıyor.nasıl görebilirim yeni şifreyi?

sabri limanova
3 yıl önce

mrb benim evde internet modem in sifirlanmis yeniden kurulmasi icin 130 tl bi ucret talep ettiler bu normal mi ne yapmam gerekir

arif
Yanıtla  admin
3 yıl önce

Bilgisayarım çok geç wifiye bağlanıyor 5 dk bazen 10 dk bekliyorum.ne yapmaliyim?

Seydou
Yanıtla  arif
3 yıl önce

Modemi resetledim internet gelmiyor

Barış
3 yıl önce

Merhaba dsl kablosu koptu bağladım ama bu seferde modemde sadece power ışığı yanıyor. Önceden açınca hepsi yanıp kapanıyordu artık sadece power tuşu yanıp kapanıyor. İnternetim (Türk Telekom)

Hanife
3 yıl önce

Ben modemimi resetledim ve modemin üstündeki şifreyle telefondan internete baglanamiyorum yardimci olun

Duba
3 yıl önce

Merhabalar kullanici adi nasil bulabilirim modem şifresini degismek ıstiyorum

bayram
3 yıl önce

modem ara yüze giremiyorum

Ugur
3 yıl önce

192.168 1.1 giriş yapamıyorum

Adem
2 yıl önce

Modemi resetledim 10 dkdır tüm ışıklar yanıp sönüyor.
Napıyım

Hasan Bilgin
Yanıtla  Adem
2 yıl önce

Merhaba. Arayüzden modemi devre dışı bırak tuşuna bastım ve onayladım. Şu an modem görünmüyor hiç bi cihazda ne yapmalıyım?

Leon
2 yıl önce

Resetlemişim internet gitti dns sonucu yanıt vermiyo

ataka
2 yıl önce

reis benım modemde resetleme tuşunu bulamadım netmaster modem uydunete bağlı

Berk
2 yıl önce

Modem kablo ile bağlı bilgisayar tarafından görülmüyor. Ne arayüze ne de başka bir şeye erişebiliyorum ne yapabilirim ?

Helim
2 yıl önce

Telefondan wifiye bağlandım sorun yok ama interneti kullanamıyorum. Sadece whatsapp da mesajlar geliyor oda zorla . İnsta youtube gibi uygulamalarda hiç yok. Internet yok demiyor ama yüklenmiyorda. Ne yapmalıyım ?

Merve
2 yıl önce

Merheba bizim de vodofon evde netimiz var ve birkaç gündür internetimiz yok. Bugün servisten geldiler ve modemin kendini sıfırladığını söylediler eğer sıfırlayıp arayüzden tekrar kurulum yaparsa 60lira ücretin faturaya yansıyacağını söyledi. Siz kendiniz de bunu ypabailrsiniz dedi. Bunu biz yaşınca da aynı ücret faturaya yansır mı?

Muhammet
2 yıl önce

modemi resetledim ve gerekli herseyi yapdim ama password kismini bir yeri aramadan nasil bula bilirim?

Zehra verdi
2 yıl önce

Modemi resetledikten sonra özellikle bilgisayar ile mi geriye kalan adımları uygulamam gerekiyor?

Rıdvan
2 yıl önce

Modemin şifresini unuttuğum için modeme reset attım her şey yolunda görünüyor ama internet yok. (Var görünüyor ama bağlanmıyor) ne telefon ne de bilgisayar. Ne olmuş olabilir ?

mehmet
2 yıl önce

merhabalar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ancak benim hata yaptığım bir nokta var.ip adresini yazıp siteye giriyorum, siteye girdikten sonra kullanıcı adı ve şifremi bilmiyorum. bunu nasıl öğrenebilirim?(turktelekom)

Bayram
2 yıl önce

Merhaba
Benim bilgisaylarım şebeke (galiba türkçesi ağ demek, ingiliscesi network) formasında birbirleri ile bağlıdır. size nasıl anlatsam?
Yani, bi süpermarketin kassa (ürünlerin bilgisayara okunulduğu ve ödemenin yapıldığı yer, türkçesini bilmiyorum) bilgisaylarından bahs ediyorum.
Yani sormak istedigim şu ki, eğer ben reset verirsem yönlendiriciye, bu ağ bağlantısını kaybeder miyim?
internet bağlantısı sormuyorum, bilgisayarların birbirleri ile olan bağlantısını soruyorum. hani bir bilgisyar ağ ile diğerlerine və hepsi de ana bilgisayara bağlanıyor ya. işte o bağlantıyı kaybedermiyim?

İkinci bir soru, ben İP ünvana erişe bilmem için modemin arkasında yazıldığı gibi admin-admin giriyorum lakin yalnış şifre olduğunu diyor, birisi değiştirmiş olmalı, modemi resetlemeden giriş yapabilir miyim 192.168.1.1 ünvanına?

Ben Azərbaycandan yazıyorum, yalnış yazdıysam kelimeleri özür dilerim… ve yardımınızı bekliyor olacağım. teşekkürler, hayırlı ramazanlar

Tuna
Yanıtla  Bayram
2 yıl önce

Merhaba ben modemimi resetledim arayüzden kurulumunuda yaptım. Ancak telefon ve bilgisayardan modeme bağlanıyorum ama modemin bütün ışıkları yanmasına rağmen internet yok, güvenli diyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Erdi
2 yıl önce

Hiçbir şekilde giremiyorum. Kaç kez resetledim, otomatik olarak giriş oluyor. Ancak internet yok. Telefondan da bağlanamıyorum. Arıyorum mail atıyorum dönüş yok. Allah aşkına biri yardımcı olsun ya.

Serhat
2 yıl önce

Merhaba Modemimi resetledim ilk kurulduğu zamanki isim ve şifresine döndü fakat internet bağlantısı yok ve oturum açın yazısı geliyor tikladigimda ise uzaktan madem yönetim sistemi diye bir şey geldi kullanıcı adı ve şifre hatali deyip yeni bir kullanıcı adı verdi modem ayarlarınızın gerçekleştirilmesini onaylıyor musunuz diye yazı geldi onayladim fakat uzaktan modem yönetim sistemi gerceklestirilmedi. Sorun ne olabilir?

Cihan
2 yıl önce

Öncelikle merhaba ben eve interneti çekeli 3 gün. Falan oldu sabah kaktım baktım internet kullanılmıyor.
Bende resetlemek istedim ve resetledim sifreyi degistirdim sonra baktım IP adresi vb yerlerde 0.0.0 gibi hepsi sıfırlanmış ne yapabilirim bu konuda o ayarlar hepsi sıfır mı yoksa resetledikten sonramı sıfır oldu ayarları nasıl yapacam?acil yardım edersen çok güzel olur şimdiden teşekürler…

Hüseyin
2 yıl önce

Reset atım Modemime reset attım şifresini nasıl öğrenebilirim?

Kullanıcı
2 yıl önce

Merhaba ben modemin sifresini ve kullanıcı adını unuttum resetlemek istiyorum ama bir sorunla karsilasicagimi sanıyorum ve resetledikten sonra modemin arkasindaki şifre ve kablosuz ağın adımı olur yardımcı olursanız sevinirim

Kullanıcı
2 yıl önce

Çok teşekkür ederim

Kullanıcı
2 yıl önce

Merhabalar eğer modeme girmeye çalışıyorsanız size kullanıcı adı veya şifreniz yanlış diyorsa gerçekten yanlıştır ben denedim sifremde yanlışlık yoktu sadece baş harfi büyüktü, ben küçük yapıyordum buradan birinin yorumunu okudum birde baş harfini büyük harfle yazdım bir baktim giriş yapıldı sizde bir yanlislik varlı sizde giremiyorsunuz her yolu deneyin.

ozan
2 yıl önce

modem altındaki şifre silinmiş ve reset atamıyorum fabrika ayarındaki şifreyi istiyor ve o silinmiş olduğu için de bir şey yapamıyorum ne yapmam gerekir

aybüke
2 yıl önce

Merhaba ben d smart müşterisi oldum ve şuan kullandığım türk telekom modemi. d smart müşteri hizmetleri modemi resetlememi söyledi aynen şöyle ; bilgisayara nasıl format atılıyorsa öyle fabrika ayarlarına dönmeli dediler bu işlemi nasıl yapacağım ?

leman
1 yıl önce

ben sifremi bilmiyorum admin 123 dediler ama yanlis oldu modem markasi tp link

Bbbbbb
1 yıl önce

Turktelekom modemimin şifresini değiştirmek istiyorum ama giriş yaptığım sitede kullanıcı adı ve şifre yanlış diyor ne yapmalıyım

Düzenleme 1 yıl önce by Bbbbbb
sema
Yanıtla  Bbbbbb
1 yıl önce

aynı sıkıntıyı şuan bende yaşıyorum naptın yapabildin mi

Huseyn
1 yıl önce

merhaba abi ben azerbaycanliyam ve senden bir sey sorusacam
abi ben wifiyi resetlicem amma korkuyorum yapamazsam babam meni oldurur
lutfen yardimci ol

Düzenleme 1 yıl önce by Huseyn
Osman
1 yıl önce

Tp-lınk kullanıyorum kullanıcı adı şifremi nerden öğrenebilirim

faik
1 yıl önce

modem sıfırlıcamda arayüz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bilmiyorum modemimize bilinmeyen bir yerden virüs kötü amaçlı yazılım bulaşmış

Rabia
1 yıl önce

Merhabalar ben modem arayüzündeki şifremi unuttum ve daha önce degistirmistim. Resetleme yapmak istiyorum.yaptiktan sonra ?modemin arayüzüne girmek için eski şifremi mı yazmam gerek?

Cumhur Uçar
1 yıl önce

Modeme reset atarken gelen adsl kablosunu veya ethernet kablosunu vs çıkarmam gerekiyor mu?
Reset atığımda internet sağlayıcımla alakalı bir sorun oluşur mu? Yoksa sadece değişen şey şifre ve kullanıcı adı mı?
Bağlı cihazların bağlantısı kopuyor demişsiniz, bağlantılar koparıldıktan sonra şifre girilmesi mi gerekiyor? Modemin altında yazan şifreyi mi girmek gerekiyor?

Düzenleme 1 yıl önce by Cumhur Uçar
Bahri Aşkın
11 ay önce

Merhabalar türktelekom kullanıcısıyım modemime reset attıkdan sonra oturum açma/yetkilendirme gerekiyor hatası vermeye başladı nedeni ne olabilir

Ramazan
5 ay önce

Modemi resetledim genede giriş yapamıyorum kullanıcı adına admin şifreyede superonline yazıyorum yalniş diyor ne yapmalıyım acaba