Modem Resetleme

Modem Resetleme Nedir?

Modem resetleme, modem ayarlarını, şifrelerini varsayılan fabrika ayarlarına döndürme işlemidir.

192.168.1.1 şifremi giriyorum ama hatalı şifre uyarısı çıkıyor.”
“Şifremi unuttum, modem arayüzüne giremiyorum.” gibi ifadelerin kesin çözümü: modem resetleme yapmaktır.

Birçok teknik sorunu düzeltmenin en kolay yolu, cihazı yeniden başlatmaktır. Bunun için modem adaptörünü çıkarıp takmanız yeterlidir.

Modem resetleme işlemi, modemin arızalanması veya arayüz giriş şifresinin unutulması gibi sebeplerle yapılır.

Modem resetleme

Modem Resetleme Neleri Kaybettirir?

Modeminizi fabrika ayarlarına döndürmek, verilerinizi geri dönüşü olmayacak şekilde silecektir. İşte kaybedebileceğiniz veriler:

 • Modem arayüz kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Wi-Fi kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • İnternet Servis Sağlayıcı kullanıcı adı ve şifre bilgileri
 • Port yönlendirme işlemleri
 • Yaptığınız güvenlik duvarı ayarları
 • Temel olarak, modeminize yaptığınız tüm yapılandırma değişiklikleri modem resetleme işlemi ile silinir.
İnternet Servis Sağlayıcı kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyorsanız resetleme işlemine başlamadan önce bu bilgileri öğrenin. Çünkü bir internet bağlantınız varsa, bunu kaybedebilirsiniz.
Not: Türk Telekom kullanıcıları modemlerini 2017 yılından sonra aldılarsa, modemlerini fabrika ayarlarına döndürdüklerinde otomatik olarak kurulum ayarları yapılandırılır. Bu nedenle başka herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmaz.
Türk Telekom Modem Resetleme

Nasıl Modem Resetlenir?

 1. Modem resetlemeye karar verdiyseniz yapmanız gereken oldukça basittir. Modeminizin arkasında bulunan küçük “Reset” düğmesini bulun. Bu düğme bazen küçük bir tuş olarak, bazen de bir delik içine yerleştirilmiş olarak bulunabilir.
 2. Modem çalışır durumdayken reset düğmesine bir iğne veya benzeri ince bir cisimle basın ve yaklaşık 10 saniye boyunca basılı tutun.
 3. Modem markasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak genellikle ışıkların yanıp sönmesine tanık olacaksınız. Eğer bu gerçekleşirse, modeminizi resetlemiş veya reset atılmış olur. Artık modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olur.
Modem resetleme

Türk Telekom Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

2018 yılı için Türk Telekom firmasının dağıttığı Tp Link modemlerinin resetleme düğmesinin konumunu resimde gösterdik. Bir iğne veya ince bir kalem ucu, resetleme işlemi için yeterli olacaktır.

Modem resetleme işlemi sonucunda bilgisayar ve telefon bağlantınızı kaybeder. Modem arayüzüne giriş yapmak için yeni bir modem şifresi belirlemek gerekebilir.

“Modem Resetleme” üzerine 95 yorum

 1. Dsmart internet bağladılar telefona baglanamiyorum şifre bağlamıyor bana yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • Konuyla alakalı Soru – Cevap kısmında açıklamamız mevcuttur. Oradaki verdiğimiz bilgiler yeterli olmazsa sitemizi takip edin. Detaylı anlatım yazımız hazırlanıyor.

   Yanıtla
 2. Modem arayüzüne ulaşamıyorum telefon ile irtibata geçtim ancak farklı cihazlar ile de denedim arayüze ulaşıp şifre değişikliği yapamıyorum

  Yanıtla
  • Modem şifrenizi değiştirmenin birden çok yöntemi vardır. Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme yazımızda Türk Telekom Müşteri Hizmetleri 444 0 375 ile modem şifrenizi değiştirmenin yolunu anlattık. Aynı sayfada telefonunuza indireceğiniz Türk Telekom Online İşlemler uygulaması ile modem şifresini nasıl değiştirebileceğinizi açıkladık. Bu sayfalarımızı inceleyerek yöntemlerin biri ile modem wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

   Yanıtla
 3. bilgisayarda kablolu internetim var ancak telefonumla kablosuz internete bağlandığımda inanılmaz bir şekilde internet yavaşlıyor. kablosuz interneti kestiğimde ise normal haline geri dönüyor. interneti yavaşlatacak indirme vb. işlemler de yok. bunun sebebi nedir?

  Yanıtla
  • Benzer bir durum bir arkadaşımın başına gelmişti. Modem wifi şifresini değiştirdiğinde sorunun düzeldiğini söylemişti. Modem wifi şifrenizi komşularınız ile paylaştıysanız veya evdeki diğer telefonlar da wifi ye aynı anda bağlanıyorsa böyle bir durum karşınıza çıkabilir. Cep telefonları wifi modeme bağlandıklarında kendilerini güncelleme moduna geçebiliyor. Bu yüzden wifi şifrenizi değiştirmenizi öneririm. Umarım sorununuz ile ilgili gelişmeleri bizlerle paylaşırsınız. İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 4. merhaba arayüz şifresini kardeşim sürekli değiştiriyor şifreyi görmemem için . arayüz şifresini veya kullanıcı adını yanlış girdiniz yazıyor.nasıl görebilirim yeni şifreyi?

  Yanıtla
  • Modem arayüz şifresini görebilmeniz mümkün değil malesef. Fakat sizde modem arayüz şifresini değiştirebilirsiniz. Bunun için gerekli bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. mrb benim evde internet modem in sifirlanmis yeniden kurulmasi icin 130 tl bi ucret talep ettiler bu normal mi ne yapmam gerekir

  Yanıtla
  • Elinizde internet sağlayıcınızın şifre bilgileri bulunuyorsa, sitemizden faydalanarak ücretsiz bir şekilde modeminizi kendiniz kurabilirsiniz. Böyle bir hizmet bedeli ödemenize gerek yok.

   Yanıtla
    • Öncelikle aynı modeme başka bir cihazla bağlanırken aynı sorunu yaşıyor musunuz buna bakın. Eğer yaşıyorsanız muhtemelen modeminiz ile ilgili donanımsal bir sorun var demektir. Eğer başka bir cihaz (cep telefonu, tablet veya başka bir bilgisayar) ile sorunsuz bağlanabiliyorsanız, kullandığınız bilgisayarın wifi kartı arızalanmış olabilir. Bunu bir bilgisayarcıda tamir ettirebilirsiniz. Ayrıca usb wifi adaptör alarak da bu sorunu çözebilirsiniz.

     Yanıtla
     • Modemi resetlemeden önce internetiniz vardı ise internet sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı adı: @ttnet ve şifresini modem arayüzündeki ilgili yerlere yazmalısınız. Modem markanızı ve internet sağlayıcı firmanızı belirtirseniz daha detaylı yardımcı olmaya çalışırız.

 6. Merhaba dsl kablosu koptu bağladım ama bu seferde modemde sadece power ışığı yanıyor. Önceden açınca hepsi yanıp kapanıyordu artık sadece power tuşu yanıp kapanıyor. İnternetim (Türk Telekom)

  Yanıtla
  • Dsl kablonuzu yenisi ile değiştirmenizi öneririz. Sorun kablo kopmasından hemen sonra başladıysa muhtemelen kablonuzu yanlış bağlamışsınızdır. Hattın kablosunu splitter kullanmadan doğrudan modeme bağlamayı deneyiniz.

   Yanıtla
  • Eğer bilgisayar üzerinden modeme giriş de herhangi bir sorun yaşamıyor, sadece telefondan bağlanırken bu sorunu yaşıyorsanız modem arayüz sayfasından wifi şifresinin türünü değiştirmeyi deneyiniz. WEB, WPA ve WPA-2 şifre türlerini tek tek deneyerek telefonunuz ile modeme bağlantısını sağlayabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Modem arayüz kullanıcı adı tüm modemler için “admin” dir. Fakat şifre modele göre değişiklik gösterir. Eğer daha önce modem şifrenizi değiştirmediyseniz modem şifreleri yazımızda şifrenizi bulabilirsiniz. Ayrıca modem wifi şifrenizi Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak da değiştirebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Modem arayüzüne giriş yapabiliyor musunuz? Eğer modeminizin ayar sayfasına ulaşabiliyorsanız, internet sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı bilgilerinin kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz. Elinizde kullanıcı adı ve şifre bilileriniz bulunuyorsa girip kaydedin. Eğer @ttnet şeklinde bir kullanıcı adı kayıtlı değilse, müşteri hizmetlerini aramalısınız. Sistem üzerinden sorun kısa sürede çözülecektir.

   Yanıtla
  • Merhaba. Arayüzden modemi devre dışı bırak tuşuna bastım ve onayladım. Şu an modem görünmüyor hiç bi cihazda ne yapmalıyım?

   Yanıtla
   • Bilgisayarınızı modeminize ethernet kablosu ile bağlayarak, modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Devre dışı bıraktığınız ayarı tekrar aktif ederek sorununuzu çözebilirsiniz. Ethernet kablonuz yoksa modemi resetlemeniz gerekir.

    Yanıtla
  • Reset düğmesi tüm modemlerde bulunur. Fakat reset düğmesi küçük bir delik içerisinde bulunur. Modeminizin arka kısmına daha detaylı bakmanızı öneririz. İlgili deliğe bir iğne ile 5-10 saniye basmalısınız.

   Yanıtla
 7. Modem kablo ile bağlı bilgisayar tarafından görülmüyor. Ne arayüze ne de başka bir şeye erişebiliyorum ne yapabilirim ?

  Yanıtla
 8. Telefondan wifiye bağlandım sorun yok ama interneti kullanamıyorum. Sadece whatsapp da mesajlar geliyor oda zorla . İnsta youtube gibi uygulamalarda hiç yok. Internet yok demiyor ama yüklenmiyorda. Ne yapmalıyım ?

  Yanıtla
  • Bu geçici bir durum. Şu an yaşadığınız sorunu herkes yaşıyor. Herhangi bir modem ayarı değiştirmenizi gerektirecek bir durum yok.

   Yanıtla
 9. Merheba bizim de vodofon evde netimiz var ve birkaç gündür internetimiz yok. Bugün servisten geldiler ve modemin kendini sıfırladığını söylediler eğer sıfırlayıp arayüzden tekrar kurulum yaparsa 60lira ücretin faturaya yansıyacağını söyledi. Siz kendiniz de bunu ypabailrsiniz dedi. Bunu biz yaşınca da aynı ücret faturaya yansır mı?

  Yanıtla
 10. modemi resetledim ve gerekli herseyi yapdim ama password kismini bir yeri aramadan nasil bula bilirim?

  Yanıtla
  • Modeminizin altındaki etikette ip ve giriş bilgileri yazıyor olabilir. Eğer yoksa 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.1681.2, 192.168.10.1 gibi ip adreslerini deneyiniz.

   Yanıtla
 11. Modemin şifresini unuttuğum için modeme reset attım her şey yolunda görünüyor ama internet yok. (Var görünüyor ama bağlanmıyor) ne telefon ne de bilgisayar. Ne olmuş olabilir ?

  Yanıtla
 12. merhabalar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ancak benim hata yaptığım bir nokta var.ip adresini yazıp siteye giriyorum, siteye girdikten sonra kullanıcı adı ve şifremi bilmiyorum. bunu nasıl öğrenebilirim?(turktelekom)

  Yanıtla
  • Kullanıcı adı:admin –> Bu kısım değiştirilemiyor zaten.
   Şifre: turktelekom veya ttnet –> Eğer bu kısmı daha önce değiştirdiyseniz modem resetleme yapmanız gerekir. Modem resetleme sayfamızı inceleyin.

   Yanıtla
 13. Merhaba
  Benim bilgisaylarım şebeke (galiba türkçesi ağ demek, ingiliscesi network) formasında birbirleri ile bağlıdır. size nasıl anlatsam?
  Yani, bi süpermarketin kassa (ürünlerin bilgisayara okunulduğu ve ödemenin yapıldığı yer, türkçesini bilmiyorum) bilgisaylarından bahs ediyorum.
  Yani sormak istedigim şu ki, eğer ben reset verirsem yönlendiriciye, bu ağ bağlantısını kaybeder miyim?
  internet bağlantısı sormuyorum, bilgisayarların birbirleri ile olan bağlantısını soruyorum. hani bir bilgisyar ağ ile diğerlerine və hepsi de ana bilgisayara bağlanıyor ya. işte o bağlantıyı kaybedermiyim?

  İkinci bir soru, ben İP ünvana erişe bilmem için modemin arkasında yazıldığı gibi admin-admin giriyorum lakin yalnış şifre olduğunu diyor, birisi değiştirmiş olmalı, modemi resetlemeden giriş yapabilir miyim 192.168.1.1 ünvanına?

  Ben Azərbaycandan yazıyorum, yalnış yazdıysam kelimeleri özür dilerim… ve yardımınızı bekliyor olacağım. teşekkürler, hayırlı ramazanlar

  Yanıtla
  • Öncelikle belirtmeliyim ki modem arayüzüne (ayarlama sayfasına) 192.168.1.1 ile girince admin admin ile giriş yapamıyorsanız modem resetleme yapmalısınız. Ya da internet hizmeti alıyorsanız ISS (Aztelekomnet, Bakinternet, İntraNS, ADANET gibi.) telefon ile arayarak yardım isteyebilirsiniz. Türkiye’deki firmalar şifreyi uzaktan değiştirebiliyorlar. Azerbeycan’ da durum nasıl bilmiyorum.
   Modem resetleme işlemi market içindeki ağ bağlantınızı büyük ihtimalle etkilemeyecektir. Fakat bu konuda kesin bir şey söylemek doğru değil. Eğer yeniden ağ kurulumunda yeterli bilgiye sahip değilseniz yapmayın. Yetkili bir kişiden destek alın. Size de hayırlı ramazanlar dileriz Bayram Bey.

   Yanıtla
  • Merhaba ben modemimi resetledim arayüzden kurulumunuda yaptım. Ancak telefon ve bilgisayardan modeme bağlanıyorum ama modemin bütün ışıkları yanmasına rağmen internet yok, güvenli diyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   Yanıtla
 14. Hiçbir şekilde giremiyorum. Kaç kez resetledim, otomatik olarak giriş oluyor. Ancak internet yok. Telefondan da bağlanamıyorum. Arıyorum mail atıyorum dönüş yok. Allah aşkına biri yardımcı olsun ya.

  Yanıtla
  • Sanırım modem resetleme işleminden sonra internet servis sağlayıcınızın şifre bilgileri silindi. Modem resetleme yaptıktan sonra modeminizin arayüzüne giriş yapın. Hızlı kurulum sekmesine tıklayın. @ttnet ile biten kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmeniz gerekecek buraya. Eğer bu bilgilerinizi bilmiyorsanız Türk Telekom Kullanıcı Adı ve Şifre Öğrenme yazımızı okuyun veya ilgili videoyu izleyin.

   Yanıtla
 15. Merhaba Modemimi resetledim ilk kurulduğu zamanki isim ve şifresine döndü fakat internet bağlantısı yok ve oturum açın yazısı geliyor tikladigimda ise uzaktan madem yönetim sistemi diye bir şey geldi kullanıcı adı ve şifre hatali deyip yeni bir kullanıcı adı verdi modem ayarlarınızın gerçekleştirilmesini onaylıyor musunuz diye yazı geldi onayladim fakat uzaktan modem yönetim sistemi gerceklestirilmedi. Sorun ne olabilir?

  Yanıtla
 16. Öncelikle merhaba ben eve interneti çekeli 3 gün. Falan oldu sabah kaktım baktım internet kullanılmıyor.
  Bende resetlemek istedim ve resetledim sifreyi degistirdim sonra baktım IP adresi vb yerlerde 0.0.0 gibi hepsi sıfırlanmış ne yapabilirim bu konuda o ayarlar hepsi sıfır mı yoksa resetledikten sonramı sıfır oldu ayarları nasıl yapacam?acil yardım edersen çok güzel olur şimdiden teşekürler…

  Yanıtla
  • Modeminizin altındaki etikette veya kullanıcı kılavuzundan veya sitemizdeki modem şifreleri kısmından modeminizin şifresini bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 17. Merhaba ben modemin sifresini ve kullanıcı adını unuttum resetlemek istiyorum ama bir sorunla karsilasicagimi sanıyorum ve resetledikten sonra modemin arkasindaki şifre ve kablosuz ağın adımı olur yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 18. Merhabalar eğer modeme girmeye çalışıyorsanız size kullanıcı adı veya şifreniz yanlış diyorsa gerçekten yanlıştır ben denedim sifremde yanlışlık yoktu sadece baş harfi büyüktü, ben küçük yapıyordum buradan birinin yorumunu okudum birde baş harfini büyük harfle yazdım bir baktim giriş yapıldı sizde bir yanlislik varlı sizde giremiyorsunuz her yolu deneyin.

  Yanıtla
 19. modem altındaki şifre silinmiş ve reset atamıyorum fabrika ayarındaki şifreyi istiyor ve o silinmiş olduğu için de bir şey yapamıyorum ne yapmam gerekir

  Yanıtla
  • Modeminizin marka ve modelini, ayrıca internet sağlayıcı firmanızı (Türk Telekom, Superonline gibi…) yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   Yanıtla
 20. Merhaba ben d smart müşterisi oldum ve şuan kullandığım türk telekom modemi. d smart müşteri hizmetleri modemi resetlememi söyledi aynen şöyle ; bilgisayara nasıl format atılıyorsa öyle fabrika ayarlarına dönmeli dediler bu işlemi nasıl yapacağım ?

  Yanıtla
  • Sayfamızda ki videoda resetleme işleminin nasıl yapılacağı gösterilmiştir. İzlemenizi öneririm.

   Yanıtla
  • Kullanıcı adı: admin Şifre: turktelekom, ttnet, 1234, admin veya boş olabilir. Bunları denemenizi öneririm. Eğer gene de olmazsa modeminizi resetlemeniz gerekebilir.

   Yanıtla
 21. Turktelekom modemimin şifresini değiştirmek istiyorum ama giriş yaptığım sitede kullanıcı adı ve şifre yanlış diyor ne yapmalıyım

  Yanıtla
 22. merhaba abi ben azerbaycanliyam ve senden bir sey sorusacam
  abi ben wifiyi resetlicem amma korkuyorum yapamazsam babam meni oldurur
  lutfen yardimci ol

  Yanıtla
  • Azerbeycan’lı olduğunuz için yaşadığınız herhangi bir sorunda size istesem de yeterli desteği veremeyebilirim. Bu yüzden eğer çok gerekli değilse hata yapma ihtimalinizi düşünerek modemi resetlemenizi önermiyorum.

   Yanıtla
  • Modeminizin altında bir etiket vardır. Orada şifre bilgileriniz yazar. Genellikle ip adresi 192.168.1.1 kullanıcı adı: admin şifre: turktelekom şeklinde olur.

   Yanıtla
 23. modem sıfırlıcamda arayüz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bilmiyorum modemimize bilinmeyen bir yerden virüs kötü amaçlı yazılım bulaşmış

  Yanıtla
  • Virüs bilgisayarınıza bulaşmıştır. Bilgisayarınıza indireceğiniz iyi bir antivirüs programı ile sorununuzu çözebilirsiniz.

   Yanıtla
 24. Merhabalar ben modem arayüzündeki şifremi unuttum ve daha önce degistirmistim. Resetleme yapmak istiyorum.yaptiktan sonra ?modemin arayüzüne girmek için eski şifremi mı yazmam gerek?

  Yanıtla
  • Modem resetleme işleminde sizin koyduğunuz tüm şifre ve bilgiler silinir. Modemin fabrika çıkış şifresi aktif olur. Bu şifreler genellikle modemin altındaki etikette yazar.

   Yanıtla
 25. Modeme reset atarken gelen adsl kablosunu veya ethernet kablosunu vs çıkarmam gerekiyor mu?
  Reset atığımda internet sağlayıcımla alakalı bir sorun oluşur mu? Yoksa sadece değişen şey şifre ve kullanıcı adı mı?
  Bağlı cihazların bağlantısı kopuyor demişsiniz, bağlantılar koparıldıktan sonra şifre girilmesi mi gerekiyor? Modemin altında yazan şifreyi mi girmek gerekiyor?

  Yanıtla
  • Modeme reset atarken herhangi bir kabloyu çıkarmanız gerekmez.
   Reset attığınızda internet sağlayıcınızın size vermiş olduğu adsl şifreleriniz varsa modeme girmeniz gerekebilir. Onun haricinde internet sağlayıcınız ile bir sıkıntı yaşatmaz.
   Modeminize reset attığınızda daha önceden yaptığınız tüm şifre değişiklikleri silinir. Modemin altındaki şifrelere geri döner. Dolayısı ile modem wifi şifreniz de modemin altındaki yazan şifreye döner. Tekrar eski wifi şifrenizi ayarlarsanız diğer cihazlar giriş yapabilirsiniz. Yoksa tüm cihazlara modemin altındaki wifi şifresini yazmanız gerekir.

   Yanıtla
 26. Merhabalar türktelekom kullanıcısıyım modemime reset attıkdan sonra oturum açma/yetkilendirme gerekiyor hatası vermeye başladı nedeni ne olabilir

  Yanıtla
  • Modeminize reset attığınızda önceden kaydettiğiniz bütün ayarları silinir. Buna WiFi adı ve şifreside dahildir. Modemin altında bulunan etikette varsayılan WiFi şifresi veya Kablosuz şifresi olarak yazan parola ile modeme tekrar bağlanmalısınız.

   Yanıtla
 27. Modemi resetledim genede giriş yapamıyorum kullanıcı adına admin şifreyede superonline yazıyorum yalniş diyor ne yapmalıyım acaba

  Yanıtla

Yorum yapın