Modem Arayüz Şifresini Değiştirme

Modem arayüz şifresini neden değiştirmelisiniz?

Muhtemelen parolalarınız hakkında çok endişeli bir insansınız. Değil mi ? E-posta, sosyal ağ girişleri, internet bankacılığı hesapları ve diğer birçok sistem iyi ve güvenli bir şifre gerektirir. Evden internete erişim sağlamak için kullandığınız temel ekipmanın yani modeminizin bir arayüz şifresi de vardır. bunu değiştirmemenin herhangi bir zarara neden olabileceğini düşünmediyseniz, buna dikkat etmeye başlamak için iyi bir sebebiniz var.

İnternet korsanları şifreleri kırmakta iyidir, ancak bu onların işini kolaylaştırabileceğiniz anlamına gelmez. Modeminizin varsayılan şifreleri neredeyse herkese açık bilgilerdir. Sadece internetteki bilgilerden değil, ihtiyacınız olabilecek çok sayıda modem şifresini sağlayan küçük programları da kolayca bulabilirsiniz. Aslında, modeminizin üreticisinin web sitesine veya şu anda bulunduğunuz bu sitede tüm varsayılan modem şifreleri ve diğer bilgileri bulabilirsiniz.

Modem arayüzünüzü ilk kez açtığınızda yapmanız gereken ona yeni bir şifre atamak. Ama çoğu insan bunu yapmaz. Bu kişilerden biriyseniz, aşağıdaki yazımıza göz atın ve modem arayüz şifresini değiştirmek için zaman kaybetmeyin.

192.168.1.1 Giriş Sayfası, 192.168.1.1 admin turktelekom

Modem Arayüz Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Uyarı notları

Modeminizin arayüz şifresini değiştirmek için gerekli prosedürleri uygulamadan önce, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmak önemlidir (sizi gelecekteki çok fazla baş ağrısından kurtarabilir).

 • Bu prosedürlerle ilgili herhangi bir uyarı veya güvenlik bilgisini kontrol etmek için modeminizin kılavuzunu okumayı unutmayın.
 • Varsayılan fabrika ayarlarını geri yüklemeniz gerekiyorsa, mevcut tüm ayar bilgilerinizi yazmayı unutmayın.

Yukarıdaki önlemleri dikkate alarak, sonraki adımları gerçekleştirmeye hazırsınız.

Modeminizin Arayüz Şifresini Değiştirmek İçin Adımlar

 1. Mevcut şifreyi artık hatırlamıyorsanız, sıfırlama tuşunu on saniyeden uzun süre basılı tutarak modeminizin fabrika yapılandırmasını geri yüklemeniz gerekir.
 • Düğmeye daha kısa bir süre basarsanız, modeminizin sıfırlanacağını, ancak yapılandırmaların aynı kalacağını ve fabrika standartlarına getirilmeyeceğini unutmayın.
 • Gerçek şifreyi biliyorsanız, 3. adıma geçin.
 1. İnternet tarayıcınızı açın ve modem arayüzünün varsayılan IP adresini yazın.
 • Genellikle bu 192.168.1.1 olur.
 • Yukarıdaki IP adresi doğru değilse, doğru olanı nasıl bulacağınıza buradan göz atın.
 1. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediyseniz, sadece modeminizin varsayılan arayüz şifresini ve kullanıcı adını kullanarak giriş yapın. Şifreyi biliyor ve ayarları geri yüklemediyseniz, sadece bildiğiniz bilgilerle giriş yapın.
 • Varsayılan modem arayüz şifresi, modeminizin alt yüzeyindeki etikette, kullanım kılavuzunda, resmi web sitesinde veya burada bulunabilir .
 1. Modeminizin arayüz sayfasında yeni ve karmaşık bir kurulum yapın
 • Modem modeline ve markasına bağlı olarak arayüz sayfası farklı olabilir. Genellikle şifreyi değiştirme seçeneği çok belirgindir.

Modeminizin şifresini değiştirdiğinizde, kendinize yeni ve karmaşık bir şifre seçimi yaptığınızı onaylayın. Yeni modem arayüz şifrenizi ezberlediğinizden veya güvenli bir yere yazdığınızdan emin olun.

“Modem Arayüz Şifresini Değiştirme” üzerine 40 yorum

 1. Modemimin marka modeli Airties( Ttnet) reset çektim, modemin arkasındaki şifreyi girince yanlış diyor. Evde bilgisayar yok telefon üzerinden 192.168.1.1 sayfasına giriş yapamıyorum. Kurulum için yardım edebilir misin?

  Yanıtla
  • 1) Modemin arkasındaki reset tuşuna 5 sn. basılı tuttuktan sonra modeminizin ışıkları yanıp söndüyse reset atmışsınızdır.
   2) Eğer bu işlemi doğru yaptıysanız modemin arkasındaki varsayılan (default) wifi şifresi ile bağlantı kurabilirsiniz.Buraya kadar her şeyi doğru yaptıysanız telefonunuz wifi modeme bağlanmış olmalı.
   3) Telefonunuzdan bir internet sayfası açın ve 192.168.1.1 , 192.168.1.2 , 192.168.2.1 ip adreslerini sırayla deneyin.
   4) Arayüz sayfasına ulaşırsanız kullanıcı adı: admin şifre: ttnet veya turktelekom olacaktır.

   Eğer yukarıdaki bilgiler sorununuzu çözmezse Türk Telekom Müşteri hizmetlerini arayarak modem wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Detaylı anlatım için Telefondan wifi şifresi değiştirme yazımızdan inceleyebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Benim hattım türktelekom ama modemi turkcell kullanıyırum bi türlü modemi kuramadım yardımcı olur musunuz lütfen

    Yanıtla
  • Modem markasını, modelini bir de internet sağlayıcınızı (Türk Telekom, Superonline vb.) yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

   Yanıtla
  • Şifrenizi unuttuysanız modeminize reset atmalısınız. Modem resetleme yazımızda detaylara ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Modem arayüzünüzün şifresini daha önce değiştirdiğiniz için giriş yapamıyor olmanız muhtemel. Wifi şifresini kendiniz değiştiremiyorsanız internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak da değiştirebilirsiniz. Sizden hattın sahibi olan kişinin tc kimlik numarası ve anne kızlık soyadından 2 harf istenecektir. Eğer internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine bağlanacak yetkiye sahip değilseniz modem resetleme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Sitemizde modem resetleme konusunda detaylı bir yazı mevcuttur. İncelemenizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
  • 192.168.1.1 ip adresi ile modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra. Hızlı kurulum sekmesinden yeni internet sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girip kaydetmelisiniz. İlgili alanın ekran görüntüsü TP-link modemler için aşağıdaki gibidir.
   Turktelekom-modemi-dsmart-superonline-turknet-ile-kullanma

   Yanıtla
 2. Çok teşekkür ederim. Yazılarınız o kadar faydalı ki. Evde kullandığım kablosuz ağımda aniden güvenlik sorunları var diye hata belirdi bende modemin fişini çektim ve hiçbir şekilde kullanmadım olası bir siber saldırı ve bilgilerimin çalınması ihtimaline karşılık. Daha sonra modemi resetledim ve modem arayüzüne giriş yaptım. Bütün şifreleri değiştirdim. Sorun çözüldü. Tekrardan teşekkürler.

  Yanıtla
  • Yardımcı olabildiğimizi görmek bizi çok mutlu etti. Zaman ayırıp bu yorumu yazdığınız için biz teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 3. Ben ttnet kullanıcısıyım ama modemim eskidi bir telefoncu arkadaşım sıfır superonline huawei modem verdi eski modemimi söküp yenisini takınca modeme bağlanabiliyorum ama internete giremiyorum wifi işaretinde ünlem işareti çıkıyor ve modem arayüzüne gidiyor yeni modemi nasıl kullanabilirim şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
  • Modem arayüzünüze 192.168.1.1 ile bağlanın. Kullanıcı adı: admin şifre: superonline olacak şekilde giriş yapın. Arayüze girdikten sonra Önce İnternet > İnternet Ayarları > Düzenle butonlarına basın. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz Eğer ADSL kullanıcısıysanız üzere WAN_INTERNET_AD VDSL kullanıcısıysanız WAN_INTERNET_VD yazan kısmın altındaki Düzenle’ye tıkladıktan sonra açılan kısma kullanıcıadı@ttnet ve şifre bilginizi giriniz. En son Kaydet’e tıklayıp Türk Telekom şifrenizi modeminize kaydedin.
   Superonliene Huawei Modemi Türk Telekom ile Kullanma

   Yanıtla
   • Peki kullanıcı adı şifremi ttnet zyxel modem arayüzünden bulabilirmiyim onları hatıtlamıyorumda teşekkürler ilginize çok yararlı bir site.. Allah razı olsun

    Yanıtla
 4. Ttnet zyxel vmg3312-b10a ppp kullanıcı adımı biliyorum gözüküyor modem arayüzünden ama şifresini bilmiyorum o gözükmüyor onu nasıl öğrenebilirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Daha önceden modem arayüz şifrenizi değiştirdiyseniz o şifreyi öğrenemezsiniz. Eğer modeminiz yeni ise ve fabrika çıkış şifrenizi soruyorsanız, turktelekom olarak deneyin. (İngilizce karakterler ve bitişik şekilde yazılacak.)

   Yanıtla
  • Modem arayüz şifresini bilmiyorsanız sitemizde bulunan standart şifreler ile girişi deneyiniz. Eğer giriş yapamıyorsanız internet müşteri hizmetleri hattını arayarak modem arayüzüne girince yapmak istediklerinizi onlara yaptırabilirsiniz. Sistem üzerinden modeminize giriş yapabilme yetkileri vardır. Eğer bu seçenekte size uygun gelmiyorsa, modeminizi resetlemeniz gerekir. Modem resetleme yazımızda detaylı anlatım mevcuttur.

   Yanıtla
  • Şifrenizi değiştirdiğinizden, modemi resetledikten sonra arayüzüne giriş yapabildiğinizi anlıyorum. Arayüze girip şifrenizi değiştirdikten sonra tekrar arayüze giriş yapamıyorsanız şifrenizi yanlış hatırlıyor olmalısınız. Tavsiyemiz, tekrar modem resetleme yapın ve arayüz şifresini değiştirmeden kullanın.

   Yanıtla
 5. İnternetim turknet ama modemim dsmart reset attim modemin ismibdegisti ve arkasindaki sifreyi yazinca yanlis diyor musteri hizmellerininaradjn turknetin modemi bizden almadiginjz icin islem yapamiyoruz diyor turktelekomu aradim onlarda turknete biz bakmiyoruz diyor.dsmarti ariyorum onlarda ayninseyi soyluyor acil yardim

  Yanıtla
  • Modemi resetledikten sonra arkasındaki etiketteki şifre ile giriş yapabilmeniz lazım. Eğer yapamıyorsanız bilgisayarınıza bir ethernet kablosu ile modemi bağlamak zorundasınız. Bunu yaptıktan sonra arayüze girip modem wifi şifresini değiştirebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Öncelikle modeminize bağlı olmalısınız. Sonrasında arayüz ip adresini tarayıcınızın adres satırına yazmalısınız. Modem arayüz ip adresiniz genellikle modeminizin altında bulunan etikette yazar. En çok kullanılan ip adreslerini aşağıda paylaşıyorum. Lütfen tek tek deneyin.

   • 192.168.1.1
   • 192.168.1.2
   • 192.168.2.1
   • 192.168.0.1
   Yanıtla
 6. Tenda ev wifi internetimiz var şifreyi bilen kişi yurt dışına çıkdi ve siferiyi kimse bilmiyor modem yanımda ama şifreyi nasıl alabiliriz

  Yanıtla
  • Modeminizi bir ethernet kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Arayüz şifresi değiştirilmemişse modemin arayüzüne 192.168.0.1 ip adresi ile bağlanıp wifi şifrenizi değiştirin. ( https://youtu.be/IzIehdZa2Ts)Eğer modem arayüz şifreniz önceden değiştirilmişse modemi resetlemeniz gerekir. Bu konuda detaylı bilgi modem resetleme sayfamızda mevcuttur.

   Yanıtla

Yorum yapın