Ip Adresi Nedir?

IP adresi (İngilizce:Internet Protocol Address), interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/IP_adresi )

IP adresi (İnternet Protokolü kısaltması), bir ağa veya internete bağlı her cihaz için benzersiz bir adrestir. Aynı modemden internete bağlı olan tüm cihazlar aynı ip adresi ile internette dolaşır. İp adresiniz modeminizi kapatıp açtığınızda değişir. (Örnek: 88.230.196.153, ‎76.659.54.101 gibi…)

Modeminizin arayüzüne erişmek için kullandığınız ip adresi bundan farklıdır. Varsayılan Ağ Geçidi olarak bilinir. Sadece modeme bağlı olan kişiler için aktif olur. (Örnek. 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.1.2 gibi…)

Varsayılan Ağ Geçidi nedir?

Varsayılan ağ geçidi yaygın olarak modem ip adresi olarak da bilinir. PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar gibi cihazlarınızın modeminize bağlanırken kullandıkları adrestir. (Örnek. 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.1.2 gibi…)

Modem Arayüzü Nedir?

Modeminizin yapılandırma sayfasına veya modem ayar sayfasına modem arayüzü denir. Modem arayüzüne giriş işlemi, internet tarayıcıları ile belirli ip adresleri kullanılarak sağlanır.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir (ISS)?

İSS yani İnternet Servis Sağlayıcısı en basit tabiri ile internet hizmetini aldığınız firmalardır. İSS’niz, evinizdeki bağlantıyı kuran iletişim servis sağlayıcısıdır. Türkiye’de İnternet Servis Sağlayıcıların başında gelen firmalar şunlardır: Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, D-Smart, Kablonet, Millenicom.

İnternet Servis Sağlayıcıları

İnternet Tarayıcısı Nedir?

İnternet sitelerini ziyaret etmek, sitelerdeki metinleri, görselleri, videoları ve tüm içeriği görmek için kullanılan bilgisayar yazılımlarına internet tarayıcısı denir. İngilizce de browser olarak geçer. Günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcıları şunlardır: Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera.
Chrome, internet explorer, firefox, opera

İnternet Tarayıcıları

 

Modem Arayüzüne Neden Giremiyorum?

  • Öncelikle doğru IP adresini yazdığınızdan emin olun. Bazı modem markaları arayüz giriş ip adresi olarak 192.168.1.1’i desteklerken, diğerleri 192.168.2.1, 192.168.1.2, 192.168.0.1 gibi farklı bir sürümü destekleyebilir. Modem IP Adresi Bulma yazımızla doğru ip adresini bulabilirsiniz.
  • Başka bir tarayıcı kullanın ve tekrar deneyin.
  • Modeminizi yeniden başlatın ve tekrar denemek için birkaç saniye bekleyin.
  • Modeminizin LAN bağlantı noktasının modem kablosuyla doğru şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin.
Detaylı Anlatım >>  Modem Arayüzüne Girme Sorunu Çözümü

Modem kurulumdan sonra internete neden erişemiyorum?

Genellikle modeme reset atma işlemi sonrası oluşan durumdur. İnternet sağlayıcınız otomatik olarak modeminize kullanıcı adı ve şifrenizi tanımlamıyorsa internete erişemezsiniz. Bu sorunu çözmek için modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Modem modeline göre değişiklik göstersede genellikle “Hızlı Kurulum” sekmesinde Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri girmeniz gerekir. Buradaki bilgileri internet sağlayıcı firmanız verir ve sonradan değiştirilemez olur. ( Örn. Kullanıcı Adı: ahmetdemir@ttnet Şifre: 12345678 ) Elinizde böyle bir şifre bulunmuyorsa internet sağlayıcı firmanızı arayıp öğrenebilirsiniz.

Modem IP adresimi nasıl değiştirebilirim?

Çeşitli güvenlik nedenlerinden dolayı, özelleştirilmiş bir yönlendirici IP adresine sahip olmanız önerilir. İşte nasıl yapılacağı –

TP-Link : Modem Arayüzü Giriş> Gelişmiş> Ağ> LAN> IP Adresi alanında tercih edilen şekilde değiştir> Değişiklikleri kaydet.
D-Link : Modem Arayüzü Giriş> Kurulum Sekmesi> Ağ Ayarları> Modem Ayarları> Modem IP Adresi> Ayarları Kaydet.
NetGear : Modem Arayüzü Giriş> Gelişmiş> Kurulum> LAN Kurulumu> LAN TCP / IP Kurulumu> IP Adresi> Değişiklikleri Uygula.
Ağ geçidi IP adresi değiştirildikten sonra, modeminize uygulanan değişiklikleri kaydetmek için yeniden başlatılır.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

İnternet tarayıcısı açılır ve adres çubuğuna modem giriş ip adresi (varsayılan ağ geçidi adresi) yazılır. Genellikle bu ip adresi 192.168.1.1 olur. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifresi istenir. Modem Şifreleri sayfamızda modem kullanıcı adı ve şifre bilgileri bulunur.

Detaylı Anlatım >>  192.168.1.1 Giriş

Modem Arayüz Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem arayüzüne ilk defa giriş yapıyorsanız açılan sayfada modem arayüz şifrenizi değiştirmeniz için kutucuklar çıkacaktır. Eski ve Yeni şifrelerinizi girerek modem arayüz şifrenizi oluşturabilirsiniz. Eğer modem arayüz şifrenizi daha önce değiştirdiyseniz aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

Tp-Link modemler için ; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) > Sistem Araçları > Yönetim Kontrolü > Hesap Yönetimi bölümünde Eski Şifre ve Yeni Şifre kısımları doldurularak modem arayüz şifresini değiştirebilirsiniz.

Airties modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) > Yönetim > Şifre Ayarları bölümünden modem arayüz şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Detaylı Anlatım >>  Modem Arayüz Şifresini Değiştirme

Modem Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

En çok kullanılan modemlerin wifi şifresi değiştirme basamaklarını sizin için derledik. Modem wifi şifrenizin en az 8 karakterden oluşması gerektiğini unutmayın. Daha kısa bir şifreyi modeminiz kabul etmeyecektir. Tüm modemler için, yaptığınız değişikliklerin geçerli olması adına Kaydet butonuna basmanız gereklidir.

Tp-Link modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) >Kablosuz > Temel Ayarlar > SSID 1 kutusu Modem İsmini Değiştirir – SSID Şifre kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Huawei modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) >Yerel Ağ > Kablosuz Ağ Ayarları > Kablosuz Ağ Şifreleme > Kablosuz Ağ Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – Kablosuz Şifresi kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Airties modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > Kablosuz Ağ Ayarları > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – Şifre kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Asus modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Pre-Shared Key kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Zyxel modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Ağ Ayarı >Kablosuz > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – Alt kısımda bulunan Otomatik olarak şifre oluştur tiki kaldırıldıktan sonra Şifre kutusuna yeni şifre girilir.

ZTE modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Yerel Ağ > WLAN > SSID Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Parola kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Detaylı Anlatım >>  Telefondan Modem WiFi Şifre Değiştirme - Modem Şifre Değiştirme

Modem Nasıl Resetlenir?

Modem resetleme işleminin modeminizi ilk günkü haline çevirdiğini bilmelisiniz. Yani modeminizi fabrika ayarlarına döndürme işlemidir. Bu da sizin modem üstünde yaptığınız tüm değişliklerin silinmesi anlamına gelir.

Çoğu modem, genellikle küçük bir deliğin içinde bulunan bir sıfırlama (reset) tuşu ile birlikte gelir. Bu tuşa bir iğne ile 10 saniye kadar basınca modeminizi sıfırlamış (resetlemiş) olursunuz. Modeminizi resetlediğinizde, modeminizin ışıkları sönüp tekrar yanmaya başlayacaktır. Işıklar sabitlenince modem arayüzüne giriş yapıp modem kurulumunu yapmalısınız.

Detaylı Anlatım >>  Modem Resetleme