Telefondan modem wifi şifresi değiştirme işlemi için, telefonunuzun modeminize bağlı olması gerekir. Bu da eski wifi şifresini biliyor olmanızı gerektirir.

Telefonunuz Iphone, Samsung, Lg, Vestel, Huawei vb. olabilir. Cep telefonu ile modem şifresi değiştirme işlemi, tüm telefon modelleri için aynıdır.

Şu an modeminize eski wifi şifrenizle bağlı olduğunuzu varsayarak yapmanız gereken işlemlere geçelim.

Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme Video Anlatım

Modem şifre değiştirme işlemi için bu basamakları okumak istemiyorsanız üzülmeyin. Sizler için hazırladığımız video ile telefonunuzdan wifi şifrenizi kolayca değiştireceksiniz. Buyrun;

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri ile Wifi Şifresi Değiştirme

Eğer teknoloji ile aranız kötüyse ve modem wifi şifrenizi değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız korkmayın! Sizin için en kolay modem şifre değiştirme yöntemi bu olacaktır.

Wifi şifrenizi değiştirmek için 444 0 375 numaralı Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Size örnek olması için kendi modem wifi şifremi bu yöntemle değiştirdim ve ses kaydı aldım. Buyrun;

Modem Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve Git tuşuna basın. Arayüz giriş sayfasında kullanıcı adı: admin şifre: turktelekom, ttnet, superonline veya admin olarak girin.

Kablosuz” butonuna tıkladıktan sonra SSID1 karşısına modem wifi adını SSID2 wifi şifrenizi yazınız. Kaydet‘ e tıklayınız. Modem ışıkları yanıp sönmeye başlayacaktır. Işıklar sabitlendiğinde wifi şifreniz değişmiş demektir.

Modem Markasın Göre Wifi Şifresi Değiştirme Adımları

Tp-Link modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) >Kablosuz > Temel Ayarlar > SSID 1 kutusu Modem İsmini Değiştirir – SSID Şifre kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Huawei modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) >Yerel Ağ > Kablosuz Ağ Ayarları > Kablosuz Ağ Şifreleme > Kablosuz Ağ Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – Kablosuz Şifresi kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

Airties modemler için; Modem Arayüzü Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > Kablosuz Ağ Ayarları > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – Şifre kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

Asus modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Pre-Shared Key kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

Zyxel modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Ağ Ayarı >Kablosuz > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – Alt kısımda bulunan Otomatik olarak şifre oluştur tiki kaldırıldıktan sonra Şifre kutusuna yeni şifre girilir.

ZTE modemler için; Modem Arayüz Giriş (192.168.1.1) > Yerel Ağ > WLAN > SSID Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Parola kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

Resimli ve Daha Detaylı anlatım için devam edebilirsiniz.

Telefonunuzda bulunan internet tarayıcısı uygulamasını açın.

Bu uygulamalar telefonunuzda İnternet, Google, Chorome, Safari, Firefox adlarıyla bulunmaktadır.

Telefon Tarayıcı Uygulamaları - Chrome - İnternet

Cep Telefonu İnternet Tarayıcıları

Adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve Git tuşuna basın.

Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme - 192.168.1.1

Telefon Tarayıcısı ile 192.168.1.1 Giriş İşlemi

Hareketli Resimle Anlatım

Modem giriş ip adresiniz %99 ihtimalle 192.168.1.1 olacaktır. Eğer bu ip ile giriş yapmayı denediğinizde yukarıdaki sayfa açılmadıysa, modem ip adresi bulma yazımızı okuyunuz.

Modeminizin arayüzüne giriş sayfası karşınıza geldi.

Burada iki tane boş kutucuk karşımıza çıkıyor. Birinci kutucuk modem arayüzümüzün kullanıcı adı ikinci kutucuk ise şifre bilgisini girmeniz gereken yerdir. Kullanıcı adı genellikle admin dir. İnternet sağlayıcınıza göre şifreniz değişiklik gösterir. (turktelekom, ttnet, superonline en sık kullanılan şifrelerdir.)

Modem Arayüz Giriş Bilgileri
Kullanıcı Adı: admin Şifre: turktelekom / ttnet / superonline, admin ve (boş)  olabilir.
Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme - Modem arayüz şifreleri

Türk Telekom Modem Arayüz Kullanıcı adı ve Şifre Girişi

Hareketli Resimle Anlatım

Kullanıcı adı ve Şifre bilgilerinizi daha önce hiç değiştirmediyseniz verdiğimiz şifre ile giriş yapabilmelisiniz.

İlk defa modem arayüzüne giriş yapıyorsanız modem arayüz giriş şifrenizi değiştirmeniz önerilecektir. Arayüz şifrenizi değiştirebilir veya Geç diyerek daha sonra düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer bu basamakta sorun yaşıyorsanız Modem Resetleme yazımıza göz atmanızı öneririz.

Detaylı Anlatım >>  Modem Resetleme

Karşınıza bazı durumlarda “Bağlantınız Gizli Değil” sayfası gelebilir. 

Bu durum herhangi bir siteye giriş yaparken karşınıza gelirse o siteye girmeyiniz. Fakat modem ip adresi ile modem arayüzüne girerken böyle bir hata alırsanız aşağıdaki adımları izleyerek geçebilirsiniz.

Bağlantınız gizli Değil hatası Google Chrome ‘ un siteleri http:// den https:// ye çevirterek kullanıcının güvenliğini sağlamayı amaçlamasından kaynaklanıyor.

Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme - Bağlantınız gizli değil hatası

Telefondan modem arayüzüne giriş esnasında yukarıdaki gibi bir ekran geldiğinde en altta bulunan Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme - Bağlantınız gizli değil hatası çözümü

Daha sonra 192.168.1.1 Sitesine İlerle (Güvenli Değil) seçeneğine tıklayınız. Buradaki güvenli değil uyarısı sizi korkutmasın. Bu işlem herhangi bir şekilde güvenlik açığı yaratmamaktadır.

Modem arayüzünüze giriş yaptınız ve şimdi wifi şifrenizi değiştirme kısmına geldik.

Karşınıza çıkan seçeneklerden “Kablosuz” sekmesine tıklayın.

SSID1: Modeminizin ismini buradan değiştirebilirsiniz.

SSID1 Şifre: Yeni Modem WiFi Şifrenizi buraya yazıp “Kaydet” butonuna basınız.

Telefon ile Modem Wifi Şifresi Değiştirme - Telefondan Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Telefondan Modem Wifi Şifresi Değiştirme Sayfası

Modem Şifre Değiştirme - Wifi Şifre Değiştirme

Hareketli Resimle Anlatım

Kaydet butonuna bastıktan 1-2 sn. sonra telefonunuzun wifi modeme bağlantısı kopacaktır. Çünkü modem wifi şifreniz yenilendi. Bu yüzden telefonunuza kayıtlı olan wifi şifresini güncelleyin.

Tüm basamaklarıyla telefondan modem wifi şifre değiştirme işlemini görseller, hareketli resimler (.gif) , video, ses kaydı ve yazılarımızla açıkladık. Bu konuda internette hazırlanmış daha açıklayıcı bir sayfanın bulunmadığını gururla söyleyebiliriz.

Uygulama ile Türk Telekom WiFi Şifresini Değiştirme

Telefondan modem wifi şifresini değiştirmenin son bir yöntemi daha var. Fakat bu yöntem sadece Türk Telekom müşterilerinin kullanacağı bir yöntemdir.

İnternet sağlayıcınız Türk Telekom firması ise Play Store veya Apple Store aracılığı ile Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını telefonunuza indiriniz.

Play Store’dan Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması 

Apple Store’ dan Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması 

Uygulamaya girdikten sonra “İnternet” seçeneğini seçiniz. Kayıtlı Cep telefonu numaranız veya e-postanızı girerek online işlemlere girişi için “Tek şifre al” butonuna basınız burada TC kimlik numaranızı yazmanız istenecek. Bilgileri doldurduktan sonra Tek Şifre Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz telefonunuza veya mail adresinize gönderilecektir.

  1. Uygulamaya girdikten sonra sağ üstte bulunan “Kullanıcı” sekmesine giriyoruz.
  2. ADSL Şifre Değiştir‘ e tıklıyoruz.
  3. Mevcut ADSL şifrenizi ve yeni şifrenizi girerek modeminizin wifi şifresini değiştirmiş oluyorsunuz.

Bu uygulama ile Modem Wifi Şifrenizi değiştirmenizin dışında ;

• AKN sorgulama ve Ek AKN satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• Fatura bilgilerinizi öğrenebilir, ödenmemiş faturalarınızın ödemesini yapabilirsiniz.
• İnternet ve Tivibu başvurusu yapabilirsiniz.
• Kampanya bilgilerini sorgulayabilirsiniz.
• “Güvenli İnternet”, “Modem Yönetimi”  gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Telefondan modem wifi şifresi değiştirme yazımızda tüm basamakları açıkladık. Eğer modem wifi şifresi değiştirmek konusunda sorun yaşıyorsanız Soru-Cevap bölümünden sorunuzu sorabilirsiniz. 24 Saat geçmeden sorunuza cevap bulacaksınız.