Wifi modeminizin şifresini değiştirmeniz için öncelikle modem arayüz sayfasına girmeniz gerekiyor. Oraya gitmek için, ağa bağlı olan PC’de İnternet tarayıcınızı kullanmanız gerekir.

Wifi şifrenizi unuttuysanız ve modeme bağlanamıyorsanız bir ethernet kablosu ile modeminizi bilgisayarınıza bağlayın.

Varsayılan modem şifrelerini web sitemizde bulabilirsiniz. Genellikle, modemler en çok 192.168.1.1 ve 192.168.1.2 IP adreslerini kullanır.

# Bu adresleri ile modem arayüzünüze bağlanamazsanız, komut istemi yöntemini deneyin;

Windows tuşu + R tuşlarına basın ve sonra ortaya çıkan pencerede “cmd” yazın. Açılan siyah ekranda ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan listede Varsayılan Ağ Geçidi satırını bulmalısınız. Yapılandırma sayfasına girmek için kullanmanız gereken IP adresi orada yazıyor.

  • Arıza devam ederse, Reset butonuna 10-15 saniye boyunca basılı tutmalısınız. Bundan sonra, modeminiz varsayılan fabrika ayarlarına dönecektir. Fabrika ayarlarına döndükten sonra modeminizin varsayılan IP adreslerini tekrar deneyin. Modem resetleme yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Türktelekom (TTNET) Wi-Fi Modem Şifre Değiştirme

Modem arayüz sayfasına giriş bilgilerini girmeniz gerekiyor. Modeminizin yapılandırma sayfasına kullanıcı adı ve şifre olmadan erişemezsiniz. Varsayılan geçiş anahtarı ve oturum açma işlemleri için gerekli bilgiler genellikle modeminizin altında yazar. Eğer Türk Telekom firmasına ait bir modem kullanıyorsanız Kullanıcı adınız: admin Şifreniz: ttnet veya turktelekom olacaktır. Varsayılan modem şifrenizi kaybettiyseniz, buradan bulabilirsiniz .

Modeminizin web arayüzü sayfasına girdikten sonra “Kablosuz” bağlantısını açmanız gerekir (Tp-Link Modellerinde). Bazı modem üreticileri bu bölümün farklı isimler koymuş olabilir. Örneğin, “Kablosuz” ve “Kablosuz Ayarlar / Kurulum” gibi…

Kablosuz bağlantısına tıkladığınızda “Temel Ayarlar” sekmesinde karşınıza modeminizin kablosuz ismini ve şifresini değiştirebileceğiniz kutucukları göreceksiniz.

Wifi Modem Şifreniz en az 8 karakter içermelidir.

Güvenli bir şifre belirledikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Superonline Wi-Fi Modem Şifresi Değiştirme

Eğer Superonline internet sağlayıcısının müşterisi iseniz Superonline wi-fi modem şifresi değiştirme işlemini adım adım buradan takip edebilirsiniz.

Öncelikle internet tarayıcınıza 192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basıp modem arayüz sayfasına gitmelisiniz.

Karşınıza çıkan arayüz sizden kullanıcı adı ve şifre bilgisi isteyecektir.

Kullanıcı Adı: admin

Şifre: superonline

Bu bilgilerle modeminize giriş yapabiliyor olmalısınız. Eğer yukarıdaki şifreler işe yaramadı ise Modem Arayüz Şifresi Değiştirme yazımızı okumalısınız.

Şimdi modem arayüzüne giriş yapmış olduk. Kablosuz Ağ Kur seçeneğine tıklayarak Kablosuz ağ adını ve Kablosuz şifrenizi (superonline wifi şifrenizi) değiştirebilirsiniz.

Wifi Modem Şifreniz en az 8 karakter içermelidir.

İsterseniz de buradan kablosuz ağınızı kapatabilirsiniz. Bunu yaparsanız internetinizi sadece kablolu olarak kullanırsınız.

Wi-Fi Şifresi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

# Eğer gizli bilgilerinizi bilgisayar korsanlarıyla paylaşmak istemiyorsanız, güçlü bir şifre koymanız faydanıza olacaktır. Şifreniz yakınlarınız tarafından bile tahmin edilemeyecek bir şey olmalı ve ! , $ , # gibi semboller içermelidir.

Farklı türde Wi-Fi şifreleme (WEP, WPA, WPA2) türleri vardır. En son güvenlik şifreleme türü WPA2’dir. Bunu kullanmanızı öneririz. Eski sürümler, modern veri koruma türleriyle bazı arızalara sahip olabilir, ancak her zaman koruma türünü değiştirebilirsiniz.

Ekibimiz kolayca kırılması nedeniyle WEP şifrelemesini kullanmanızı önermez. Gelişmiş bilgisayar korsanları yarım saat içerisinde WEP koruması ile şifrelenmiş bir modemi kırabilir.

Kablosuz modem adının değiştirilmesi de önemlidir. Kablosuz ağ adı herkese açıktır. Bu nedenle modem wi-fi adında sizin kişisel herhangi bir bilginizi paylaşmamalısınız.

Yaptığınız her işlemden sonra sayfanın genellikle alt kısmında bulunan Kaydet butonuna basmanız gerekir. Bu işlemi yapmazsanız bilgiler güncellenmeyecektir.

Tüm adımlardan sonra, belirtilen ad ve şifreyi kullanarak modeminizin web arayüzünü ziyaret edebilirsiniz.